Loading...

نظارت بر بازگشایی تأسیسات گردشگری برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی

نظارت بر بازگشایی تأسیسات گردشگری برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی
چهل و هشتمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و چهارمین نشست کمیته اماکن گردشگری و فضای ورزشی ستاد ملی کرونا با حضور معاون گردشگری کشور و دستگاه‌های عضو، بعدازظهر روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت 99 در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، ولی تیموری ضمن تشکر از اقدامات وزارت بهداشت در کنترل و مدیریت شیوع ویروس کرونا در این نشست گفت: «اولویت اول ما حفظ سلامتی مردم است، تاکنون سه پروتکل بهداشتی به مراکز و تأسیسات گردشگری خود ابلاغ کردیم. از زمانی که تردد میان استان‌ها آغاز شد، بازگشایی تدریجی سفر برای سفرهای اضطراری و کاری انجام شده است.»

او افزود: «هم‌زمان با شب‌های قدر تعدادی از اماکن مذهبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز شدند به این منظور باید برای سفر معنوی افراد به‌عنوان دستگاه‌های خدمات رسان در قالب سفر هوشمند فکری شود تا در مراکز اقامتی مجوزدار اقامت کنند.»

معاون گردشگری بیان کرد: «باید برنامه‌هایی را برای هم‌زیستی با این ویروس در حوزه‌های مختلف در نظر بگیریم.»

او افزود: «هیچ اجباری برای بازگشایی تأسیسات گردشگری نداریم تنها افرادی که تمایل دارند می‌توانند مراکز اقامتی خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز کنند.»

تیموری تصریح کرد: «پروتکل‌های بهداشتی عمومی را در حوزه گردشگری آماده و تهیه کردیم، اگر حوزه‌ای در زنجیره سفر درگیر است باید پروتکل‌های تخصصی را تهیه کند.»

گردشگری بیشترین آسیب اقتصادی را نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی کشور دیده است

عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش و جوانان در توسعه ورزش همگانی در ادامه گفت: «شرایط ورزش با گردشگری متفاوت است و آسیب‌های اقتصادی زیادی به این بخش وارد شد.»

او افزود: «بر اساس جلسه‌ای که در نهم و پانزدهم اردیبهشت با وزیر ورزش و جوانان و دکتر حریرچی داشتیم فعالیت باشگاه‌ها و مراکز ورزشی در این ایام بررسی شد و در ستاد ملی مدیریت کرونا تصمیم‌گیری و دستورالعمل فعالیت این مراکز صادر شد، بر این اساس باشگاه‌های ورزشی در 132 شهری که وضعیت سفید دارند در 30 رشته ورزشی به شکل انفرادی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند. همچنین رویدادها و مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت ممنوع است.»

کاهش تماس‌های مردم در نوروز 99 در سامانه سفر

هادی سجادی راد مدیر گردشگری کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی گفت: «سامانه سفر با محوریت کانون خدمات ارائه می‌کند. بررسی‌های آماری در خصوص تماس‌های مردم در این سامانه نشان می‌دهد در ایام نوروز 99 به ۷هزار تماس کاهش پیدا کرده است در حالی که در سال 98 بیش از 80هزار تماس را پاسخگو بودیم. بیشتر تماس‌های امسال درباره پرسش مردم در خصوص ممنوعیت تردد در شهرهای مختلف و بیمارستان‌هایی که بیماران کووید 19 را بستری می‌کنند، بود.»

در این جلسه با حضور اعضای ستاد مصوب شد تا پروتکل‌های بهداشتی تهیه شده در اختیار تمام ذی‌نفعان قرار بگیرد و در این زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی شود و صداوسیما نیز برای اطلاع‌رسانی گسترده برای رعایت این پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم کمک کند.

همچنین مصوب شد تا دستگاه‌های ذی‌ربط برای سفرهای احتمالی مردم بعد از ماه مبارک رمضان نظارت کنند تا افراد سودجو از این موقعیت‌ها استفاده نکنند و مکان‌هایی را در اختیار مردم قرار دهند که پروتکل‌های بهداشتی در آن رعایت نشده باشد، این موضوع باعث پیچیده‌تر شدن سفرهای اضطراری می‌شود.

وزارت بهداشت نیز اعلام آمادگی کرد تا بر فعالیت تأسیسات گردشگری که باز شده‌اند، نظارت کند و کارشناسان خود را برای بازدید از این مراکز بفرستد.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطالب و موضوع سایت باشد.
  • - تقاضامند است مطالب را به فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  برند ها